right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

آیا میدانید پنجمین عامل ناتوانی در افراد کدام است؟

آیا میدانید پنجمین عامل ناتوانی در افراد کدام است؟


در دنیا آمار کم شنوایی بسیار تکان دهنده است و یکی از دلایل اصلی آن استفاده نادرست از اصوات است؛ کم شنوایی به عنوان پنجمین عامل ناتوانی، در رتبه بندی بیماری‌ها معرفی شده است که به این ترتیب رتبه بالاتری نسبت به بیماری‌های مزمن مانند دیابت، آلزایمر، بیماری‌های مزمن ریوی و بیماری‌های قلبی-عروقی دارد. همچنین طبق آخرین آمار، کم شنوایی دومین عامل ناتوانی در سالمندان پس از آرتریت میباشد. آمار‌ها نشان دهنده آن است که ناشنوایی و کم شنوایی در کشور رو به افزایش است.

سازمان جهانی بهداشت در تلاش است کیفیت زندگی افراد کم شنوا را بهتر کند، همچنین در تلاش است قبل از بروز بیماری آن را درمان کند؛ از آنجا که کم شنوایی در سازمان بهداشت جهانی از سال 2017 تا 2019 به رتبه سوم رسیده است و بار اقتصادی زیادی را در بر دارد، مسئولان در تلاشند تا به مردم بیاموزند از شنوایی خود مراقبت کنند.


کم شنوایی پیام‌هایی دارد که اگر به این پیام‌ها سریع رسیدگی شود می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد؛ افرادی که به موسیقی با صدای بلند گوش می‌کنند در معرض خطر کم شنوایی هستند، همینطور بزرگسالان بالای ۵۰ سال باید شنوایی خود را بطور سالیانه چک کنند تا بتوان این عارضه را به موقع درمان کرد.

عوامل متعدد موثر در کم شنوایی مانند سالمندی، بیماری‌هایی که پیش از تولد، مادر را درگیر می‌کنند مانند دیابت و فشار خون بالا باید از طریق واکسیناسیون و برنامه‌های آموزشی بررسی شوند، نارس بودن نوزاد و کمبود اکسیژن هم سبب بروز کم شنوایی می‌شوند. اقدامات لازم برای درمان کم شنوایی در اکثر مناطق، در دسترس و مقرون به صرفه است؛ پیشگیری از کم شنوایی، غربالگری شنوایی و توانبخشی از طریق دستگاه‌های کمک شنوایی(مانند سمعک، کاشت حلزون و...) و آموزش می‌توانند کم شنوایی و عواقب آن را کاهش دهند.

منوی موبایل سایت